Committees

Conference General Chair

Manuel Filipe P. C. M. Costa (University of Minho, Portugal)

Conference Chair

Rogério Nunes Nogueira (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)

Technical Chairs:

António Baptista (University of Minho, Portugal)
Gonçalo Figueira (Instituto Superior Técnico, Portugal)
José Figueiredo (University of Algarve, Portugal)
Lúcia Bilro (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)
Orlando Frazão (INESC, Porto, Portugal)

Scientific Committee

Amparo Pons Martí (University of Valencia, Spain)
Ana Consortini (University of Florence, Italy)
Anand Krishna Asundi (OPSS, Singapore)
Andrea Cusano (University of Sannio, Italy)
Andrew Moore (Herriot-Watt University, Scotland)
Andrés Márquez Ruiz (Universidade de Alicante, Spain)
Angel Augier Calderin (INSTEC, Cuba)
Angel I. Negueruela (University of Zaragosa, Spain)
Angela M. Guzman (CREOL, USA)
Asticio Vargas (CEFOP, Chile) Clementina Timus (INFLR, Romania)
Carlos Ferreira (SEDOPTICA, Spain)
Clementina Timus (INFLR, Romania)
Cristiano M. B. Cordeiro (University of Campinas, Brazil)
Daniel Malacara Hernández (CIO- Center for Optics Research, Mexico)
Efraín Solarte Rodriguez (RCO, Colombia)
Eric Rosas (CIO, Mexico)
Eugene Arthurs (SPIE, USA)
Gonçalo Figueira (University Nova de Lisboa, Portugal)
Guillermo Baldwin (University Pontificia Catholic University of Peru)
Hai-Ning Cui (University of Nanjin, China)
Hector Rabal (CIOP- Center for Optics Research, Argentina)
Humberto Michinel (University of Vigo, Spain)
Hypolito Kalinowski (UTFPR, Brazil) 
James Wyant (University of Arizona, USA)
Joaquín Campos Acosta (Instituto de Óptica, CSIC, & SEDOPTICA, Spain)
João Lemos Pinto (I3N, Aveiro, Portugal)
João Manuel Tavares (University of Porto, Portugal)
John Canning (University of Sydney, Australia)
Jose Benito Vazquez-Dorrio (University of Vigo, Spain)
José Figueiredo (University of Algarve, Portugal)
José Luis Paz (CTOV, Venezuela)
José Ramiro Fernandes (UTAD, Portugal)
José R. Salcedo (Portugal)
José Silva Gomes (University of Porto, Portugal)
José Manuel de Nunes Vicente Rebordão (New University of Lisbon, Portugal)
Juan G. Darias Gonzalez (CEADEN, Cuba)
Luciano Alberto ANGEL-TORO (RCO, Colombia)
Luis Miguel Bernardo (University of Porto, Portugal)
Luis Roso (Centro de Láseres Pulsados Ultracortos Ultraintensos, Spain)
Katrina Svanberg (University of Lund, sweden)
Kiyofumi Matsuda (AIST, Tsukuba, Japan)
Kim Chew Ng (Monash University, Australia)
Manuel Lopez-Amo (Public University of Navarra, Spain)
Manuel Melgosa Latorre (University of Granada, Spain)
Marcelo Trivi (National University of Mar del Plata, Argentina)
Maria Josefa Yzuel (Autonomous University of Barcelona, Spain)
Maria Luisa Calvo (ICO, Spain)
Maria Sagrario Millan (Polytechnical University of Catalonia, Spain)
Mário Vaz (INEGI, Porto, Portugal)
Maité Flores-Arias (University of Santiago de Compostela, Spain)
Marta Ramos (University of Minho, Portugal)
Maxim Tomilin (University of S. Petersburg, Russia)
Miguel Gonzalez Herraez (University of Alcalá, Spain)
Mikiya Muramatsu (University of S. Paulo, Brazil)
Mikhail Vasilevski (University of Minho, Portugal)
Mourad Zghal (STO, Tunisia)
Mustafa Erol (Bozok University, Turkey)
Pablo Artal (University of Murcia, Spain)
Paulo Tavares (University of Porto, Portugal)
Pedro Andrés RIAO, University of Valencia, Spain)
Radu Chisleag (Technical University of Bucharest, Romania)
Ramón Rodríguez-Vera (CIO, Mexico)
Raul Rangel (AMO, CICESE, Mexico)
Rastogi Pramod (EPFL, Switzerland)
Roger Ferlet (University of Paris, France)
Salvador Bará (University of Santiago de Compostela, Spain)
Tomas Catunda (University of S. Paulo, S. Carlos, Brazil)
Sabry Abdel-Mottaleb (Ain-Shams University, Egypt)
Sun Tong (City University, UK)
Toyohiko Yatagai ( SPIE Vice President, Japan)
Waclaw Urbanczyk (Wroclaw University of Technology, Poland)
Zuqing Zhu (University of Science and Technology of China, China)
 

Program Committee

Alexandre Cabral (Portugal)
Alicia Fernandéz Oliveras ( Spain)
Amit Garg (India)
Anand Krishna Asundi (Singapore)
Angel Augier Calderin (Cuba)
Angela M. Guzman ( USA)
Ana Maria Rocha (Portugal)
Antonio Batista (Portugal)
Clementina Timus (Romania)
Efraín Solarte Rodriguez (Colombia)
Eric Rosas ( Mexico)
Gonçalo Figueira (Portugal)
Hai-Ning Cui (China)
Humberto Michinel (Spain)
Ireneu Dias ( Portugal)
João M. P. Coelho (Portugal)
João Manuel Tavares (Portugal)
Joaquim Carneiro (Portugal)
Jose Benito Vazquez-Dorrio (Spain)
José Figueiredo (Portugal)
José Luis Paz ( Venezuela)
José Luís Santos (Portugal)
José Manuel Baptista (Portugal)
José R. Salcedo (Portugal)
José Silva Gomes (Portugal)
Lúcia Bilro ( Portugal)
Luis Miguel Bernardo (Portugal)
Kim Chew Ng (Australia)
Manuel Filipe P. C. M. Costa ( Portugal)
Manuel Joaquim Marques (Portugal)
Mário Lima (Portugal)
Naoya Wada (Japan)
Nélia Alberto (Portugal)
Orlando Frazão ( Portugal)
Rogério Nunes Nogueira (Portugal)

 

Organizing Committee

Vice-chairs

Ana Maria Rocha (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)
Nélia Alberto (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)

Members

Álvaro Almeida (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)
André Albuquerque  (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)
Gil Fernandes (Instituto de Telecomunicações, Aveiro,Portugal)
Telmo Almeida (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)
Vanessa Cunha Duarte (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)

 

Organizers of the Special session

Enabling Optical Networks and Sensors (SEONS)

António Teixeira (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)
Henrique Salgado (FEUP, INESC TEC, Porto Portugal)
José Luis Santos  (FCUP, INESC TEC, Porto, Portugal)
Mário Lima  (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)
Orlando Frazão  (INESC TEC, Porto, Portugal)
Paulo Marques (FCUP, INESC TEC, Porto, Portugal)
Rogério Nogueira (Instituto de Telecomunicações, Aveiro, Portugal)